Aktualizace

 

Poslední aktualizace sekce Dřevárny byla provedena 3.8.2005 ve 14:25:59

 

Obsah změn

 

(3.8.) Aktualizace standartních bojových pravidel FAS!

(20.3.) Vloženo dalších 17 bitev!

(19.3.) Odebrány dvě - již uskutečněné bitvy.

(18.3.) Byla opravena sekce pravidla a to přesně podle nejnovějších pravidel od ASF pro rok 2005!

(18.3.) Doplněna textově sekce Dřevárny a její podsekce s názvem Návody.

 

Inspirace

 

Scháníte-li inspiraci - jak by vaše zpraň měla vypadat - doporučuji navštívit zdejší sekci Galerie~Zbraně! Najdete zde několik fotografií zbraní, podle kterých se můžete celkem snadno nechat inspirovat!

 

Návody na výrobu:

 

brnění

 

hvězdic

 

mečů

 

seker

 

 

 

 

Návody na výrobu kroužkového brnění

 

Návod, jak si můžete uplést kroužkovou zbroj doma, bez větších obtíží. Jediným limitem zůstává trpělivost, celé brnění se dá po večerech uplést za 14 dní.

 

 

 

Brnění se plete většinou z kroužků o vnitřním průměru 6 až 10mm, které si navinete z ocelového drátu 1.6 až 2.2mm. Vzorek na obrázku je z kroužků průměru 6mm vinutých z černěného drátu 1.6mm.

 

Drát na výrobu kroužků asi nejlíp seženete ve velkoskladu hutních materiálů (např. podnik Ferona), asi 20Kč za kilo. Můžete si vybrat ze dvou druhů: buďto černěný nebo pozinkovaný, záleží na vás. Černěný špiní. Pozink je dražší, pevnější a nerezne, ale je lesklý.

 

Průměr drátu volte podle toho, jak velké kroužky chcete mít. Pro větší kroužky vyberte tlustší drát a naopak. Líp se pracuje s tenčím drátem.

 

Důležitá pomůcka na výrobu kroužků je navíjedlo. Uděláte si ho jednoduše:

 

Vezmete hladkou ocelovou tyč délky 0.5m stejného průměru, jaké budou vaše kroužky a ohnete jej do tvaru kliky (stejně jako klika na grilování k ohni). Pak upnete do svěráku vodorovně kousek trubky vhodného průměru, konec kliky do ní zasunete a navíjedlo je hotové. Klikou budete navíjet kroužky, proto se musí v trubce volně otáčet, ale zase nesmí mít moc velkou vůli.

 

Potřebujete také štípačky (nejlíp pákovky!) a kombinačky. Abyste neměli od kleští mozoly na rukou, doporučuju jejich rukojeti ovinout něčím měkkým.

 

Výroba kroužků není složitá. Na klice navinete z drátu co nejdelší pružinu a sundáte jí z kliky. Navíjení je dobré začít na tom konci kliky, kde jí držíte a navíjet směrem k trubce. Máte tak možnost na začátku zaháknout konec drátu za ohnuté rameno kliky, aby pružina při navíjení neprokluzovala (obrázek).

 

 

Když máte hotovou pružinu, naštípáte z ní štípačkama kroužky, pěkně jeden po druhém. Budou otevřené podobně jako pérové podložky. Až budete mít dostatek kroužků (na pěkné brnění je jich potřeba asi 20 tisíc), tak kombinačkama polovinu kroužků zmáčknutím zavřete. Pak vezmete vždy jeden otevřený a jeden zavřený kroužek a spojíte je dohromady, takže budou tvořit dvojici. Takové dvojice utvoříte ze všech kroužků.

 

Máte-li připravené dvojice kroužků, můžete začít s pletením: Berete je a přidáváte do celku systémem "jeden kroužek na čtyři". Postup spojování neumím popsat slovy, ale brzy na něj přijdete sami. Platí pravidlo, že kdykoliv navléknete nějaký kroužek na čtyři další, hned ho kleštěmi zavřete. Pozorně si prohlédněte detail na obrázku a začněte podle něj. Uvidíte, že za chvilku vám to půjde už samo.

 

Poznámka: Na Novém hradě jednou pletli brnění tak, že napřed vyrobili z kroužků pětice (na jednom kroužku byly navlečeny další čtyři, všech pět kroužků bylo zavřených). Pak tyhle pětice spojovali dohromady pomocí jednoduchých otevřených kroužků, které hned po napojení zavřeli. Nevím, který způsob je výhodnější, oba mě přijdou stejné.

 

Až upletete obdélník aspoň 20 x 30 kroužků, přerušte práci a dávejte pozor: Oblek musí být upleten tak, že když ho chytnete za ramena a necháte volně viset dolů - MUSÍ se prověsit do tvaru písmene Y (dole se zůží). Když se neprověsí, pletete špatně a je třeba ho o 90 stupňů otočit. Je to kvůli tomu, aby se kroužky nefaldovaly, až je budete mít na sobě, brnění vám dobře sedělo a nepropíchlo vám břicho, až se ohnete.

 

detail brnení

 

Autor: Pasoft

 

 

Náše bannery:

 

 

 

 

 

 

    

    


 

Poddomény tajemno.net

 

Tajemno.net

moje Tajemno

mapa stránek