Aktualizace

 

Poslední aktualizace sekce Dřevárny byla provedena 3.8.2005 ve 14:25:59

 

Obsah změn

 

(3.8.) Aktualizace standartních bojových pravidel FAS!

(20.3.) Vloženo dalších 17 bitev!

(19.3.) Odebrány dvě - již uskutečněné bitvy.

(18.3.) Byla opravena sekce pravidla a to přesně podle nejnovějších pravidel od ASF pro rok 2005!

(18.3.) Doplněna textově sekce Dřevárny a její podsekce s názvem Návody.

 

Inspirace

 

Scháníte-li inspiraci - jak by vaše zpraň měla vypadat - doporučuji navštívit zdejší sekci Galerie~Zbraně! Najdete zde několik fotografií zbraní, podle kterých se můžete celkem snadno nechat inspirovat!

 

Návody na výrobu:

 

brnění

 

hvězdic

 

mečů

 

seker

 

 

 

 

Návody na výrobu dřevěného meče

 

Sangmar

 Kontakt: e-mail

Nejdříve si musíte rozmyslet, jaký typ meče chcete – klasický, šavli atd... Já se tady budu zabývat jen klasickým tvarem, protože postup výroby se vlastně liší jen povrchovou úpravou (spilování...). Meč můžeme udělat z jakéhokoliv "klacku", to ale moc nedoporučuji, protože málo kdy najdete klacek ideálně rovný a dostatečně tvrdý. Můžete použít taky klasickou hokejku (BEZ ČEPELE:), to ale taky moc nedoporučuji. Sice se nezlomí, ale zase zlomí v pohodě někomu ruku. Nejlepší je podle mě násada na sekeru, NE na krumpáč nebo cokoliv jinýho, protože jedině násada na sekeru se dělá z dubovýho dřeva a to se jen tak nezničí.

 

Budeme potřebovat:

  • násadu na sekeru
  • dubový prah nebo prkno
  • kobercovku
  • závitovou tyč (průměr tak 8 cm)
  • hřebíky a kladivo
  • matky na závitovou tyč

 

     Nejdříve musíme zpracovat násadu do potřebného tvaru (to je na vás). Když máme hotovo, rozměříme si (stačí jen tak přibližně), kde bude čepel, jílec a záštita.

 

     Potom si z dubového prahu vyřízneme záštitu (POZOR!!! musí být dvojdílná) a hned nad jílcem vybrousíme násadu do čtverce (s co nejmenším úbytkem materiálu), aby jsme tam mohli nasadit jílec. To provedeme tak že si tam navrtáme díru (průměr podle závitové tyče) zkrátíme násadovou tyč tak, aby po prostrčení skrz násadu koukali min. 2 cm. Zároveň vyvrtáme otvor do obou částí záštity(skrz naskrz). Pak si u hřebíků odštípneme hlavičku a zatlučeme je asi do půlky velikosti (aby půlka hřebíku koukala). Pak nasadíme obě části záštity. Ty hřebíky zabrání tomu aby se záštita protáčela. Nakonec zajistíme záštitu tak, že na z obou stran na závitovou tyč našroubujeme matky.

 

     Teď už jenom stačí upravit jílec, ale to snad zvládnete sami. Ještě nezapomeňte ty vyčnívající šrouby přelepit kobercovkou!

 

Autor: Samgarr

 


 

Zharf

 Kontakt: e-mail

Návod na výrobu jekorového meče

 

     Budeme potřebovat pevnou dřevěnou tyč jako základ naší konstrukce. Pro toto se nejlépe hodí hokejka, protože je poměrně odolná nárazům a není příliš tlustá (velký průřez). Při výběru této základové tyče musíme brát v potaz, že nám meč ještě prostorově nabyde přidáním jekoru a použitím příliš tlusté tyče, by závěrečný efekt byl podoben spíše polštáři, než meči.

 

     Hokejku uřízneme na rozměr o cca 8 cm menší, než je požadovaná finální délka zbraně. Pečlivě zrazíme hrany a v místě rukojeti opracujeme více do kulata viz obr. Základovou tyč také přemotáme kobercovou páskou min ve dvou vrstvách, kterou pořádně přitáhneme. Toto nám zvýší odolnost meče, proti nebržděným krumpáčoidním útokům některých prohrávačů.

 

Opracování rukojeti

 

 

     Špičku dřevěného jádra opracujeme následujícím způsobem (viz obr.), abychom zajistili esteticky pěkný přechod čepele do špičky.

 

 

Záštita

 

     Nejosvědčenější způsob, jakým vyrobit záštitu jekorového meče je technika Hákona Megaprudy Tymagora. Požadovaný (vámi navržený) tvar záštity si vyřežte z plechu tloušťky 1 až 2 mm ve dvou provedeních. K ulehčení práce zkuste hrubý tvar záštity vysekat nabroušeným majzlíkem z tenšího (1 mm) plechu a zapilovat do finálního tvaru. Do těchto dvou kusu záštity pak navrtejte otvory pro pozdější snýtovaní viz obr.

 

 

     Hrany plechové záštity je nutno velmi pečlivě zabrousit do kulata (žádné ostré hrany). Zásadou při výrobě meče je důsledně odstranit všechny ostré hrany, a to i v případě, že tyto hrany budu později překryté jiným materiálem. Při delším používání meče se může stát, že se zbraň poškodí a tyto nově odhalené ostré hrany pak mohou způsobit zranění.

 

 

nyní si z dvou kusů dřeva vyřízneme boční tvar záštity stejné tloušťky, jako máme základovou tyč (2 kusy)

 

Tyto pak přinýtujeme k záštitě a základové tyči následujícím způsobem.

 

     Zásadou je, nedělat žádnou díru, zádlab či jiný vrub v místě nad záštitou na začátku čepele. Oslabili bychom tím pevnost meče v tom nejkritičtějším místě. Záštitu na začátku čepele k meči přidrátujeme.

 

 

 

 

     Zásadou je, nedělat žádnou díru, zádlab či jiný vrub v místě nad záštitou na začátku čepele. Oslabili bychom tím pevnost meče v tom nejkritičtějším místě. Záštitu na začátku čepele k meči přidrátujeme.

 

     Pokud máme záštitu takto připevněnou, začistíme pilníkem všechny ostré hrany a otřepy a přemotáme kobercovou páskou.

 

Čepel

 

     Tvar čepele si naskicujeme křídou na jekor a poté vyřízneme ve dvou provedeních námi navržený tvar. Výhoda jekorových mečů spočívá také v tom, že si můžeme s tvarem čepele vyhrát dle libosti. Nesmíme to však přehánět a dbát na jisté zásady. Čepel nesmí obsahovat žádné veliké špice či bodce, kterými bychom mohli soupeře nepříjemně poranit.

 

 

Čepel meče skládáme následujícím způsobem.

 

     Do čepele můžeme (pokud je čepel dosti široká a máme na to místo) vložit karimatkové tlumení (viz následující obrázek), které nám zlepšuje tlumící i estetické (čepel ani po čase "nestáčí" na stranu) vlastnosti.

 

 

 

     Čepel připevníme k základové tyči malými samořeznými vruty (když si předvrtáte dírku malým vrtákem, jde to mnohem snáz). Pod hlavičku vrutu vložíme malý čtvereček kůže či koženky, ať se nám jekor používáním nevytrhne. Samořezné šroubky přitáhneme na doraz, ať se nám v jekoru schovají a přes zašroubované hlavičky přelepíme kousek kůže či koženky. Rozteč mezi šroubky cca 15 cm.

 

 

Čepel meče po odvodu sešijeme pevným stehem režnou nití.

 

Aby nám čepel stále držela pěkný tvar, je nutné ji pošít ještě podél ostří

 

Vyvážení (hlavice)

 

     Způsobů jakým vyrobit vyvážení je nespočet a vždy záleží na vámi dostupném materiálu a nářadí. Já jsem si jednu dobu nechal vysoustružit ocelový špalík s průchozí dírou (viz obr.) a ten jsem pak přišrouboval velikým vrutem k rukojeti meče.

 

 

     Další způsob, jak vyrobit hlavici meče je vymodelovat si hlavici z plastelíny, tenno model pak zaformovat do sádry a do sádlové formy odlévat olovo.

 

     Viděl jsem také meče, kdy vyvažování bylo řešeno navinutím drátu po cele délce rukojeti, samotná hlavice byla vyřezaná ze dřeva.

 

     Skew Perduval vyvážení meče vyřešil naražením instalatérské přechodky (pro netechniky: takový ten bazmek, co se používá při napojování trubek různých průměrů), kterou následně vylil olovem. Při odlévání olověných hlavic, musíme toto řešit tak, aby nám olovo zateklo do nějaké např. díry v rukojeti, aby po zatuhnutí nešlo z rukojeti vytáhnout. (spoj tvarový, nikoli jen třecí)

 

Kosmetické úpravy

 

     Celou čepel i záštitu je nutno pečlivě přemotat kobercovou páskou tak, aby nám jekor nikde neprosvítal. Plechová záštita musí být taktéž přemotána kobercovou páskou, a to min ve dvou vrstvách.

 

     Doporučuji přemotat a následně přebarvit i hlavici, toto už je ovšem úprava estetická, kterou nechám zcela na vkusu výrobce.

 

     Rukojeť meče přemotáme koženým (popř. koženkovým) páskem.

 

 

     Metoda barvení čepele dle Hamishe "dýně" Hlavorubce spočívá v nabarvení či nastříkání čepele i záštity stříbrnou barvou. Tuto necháme zaschnout a pak si vystříhneme malý kousek molitanu ( čtvereček 3 x 3 cm) a tímto zlehka poklepáváním nanášíme černou syntetickou barvu. Pokud čepel přelakujete nějakým měkkým bezbarvým lakem na textil, kobercová páska na ní vydrží mnohem déle.

 

     Tááááááák, zvládli jsme to. Už teď se moc těším, až na akcích zkřížíme zbraně. Stejně Vám budou prd platné, ale tak už to prostě chodí.

 

     S pozdravem všemi oblíbený

 

     Zharf Šílený, skřet z ANGMARU alias

 

     zabíjimprotožemětoprostěbaví

 

     Táááák, ještě se pokusím zodpovědět pár dotazů.

 

     Dotaz číslo 1. Volkom se ptá "Jak přidělá záštitu, jestliže základovou tyč mám kulatou (kruhového průřezu).

 

     Budu se vyjadřovat převážně obrázky, je to přehlednější a vypovídací hodnota je lepší.

 

 

     Plechový tvar záštity kladívkem ohneme dle tyče a snýtujeme. Jinak je postup totožný jako u dřevěné tyče z hokejky.

 

     Jiné techniky výroby mečů

 

     Jestliže se při výrobě jekorového meče dostanete do situace, kdy z jakéhokoliv důvodu nebudete chtít jekorovou čepel přichytit k jádru vruty. Např: jako jádro použijete laminátové ohradníkové tyče nebo jiný nekonvenční (zato prudce nelámavý) materiál. můžete použít následující postup.

 

     1) Musíme zajistit, aby se nám čepel na jádru nehýbala do stran.

 

 

     čepel proto obšijeme pevným stehem režnou nití (dle obr), na šití zbraní vždy používáme pevnou nit.

 

 

     Čepel můžeme při skládání i slepit, lepení však moc dlouho nevydrží při tomto způsobu namáhání a pokud bychom lepidla (chemopren apod.) nanesli moc, čepel nám ztvrdne. Proto raději používám šití, je lepší a trvanlivější.

 

     2) Ještě musíme čepel zajistit, aby nám nesklouzla z jádra dolů. Proto ji přišijeme k záštitě.

 

 

     Celý meč pak přemotáme kobercovou páskou tak, aby nám nikde neprosvítal jekor či šití. Meč poté nabarvíme např. metodou Hamishe "špeka" Hlavorubce.

 

Zharf Šílený, skřet z ANGMARU alias

 

zabíjimprotožemětoprostěbaví :o)

 

 

Náše bannery:

 

 

 

 

 

 

    

    


 

Poddomény tajemno.net

 

Tajemno.net

moje Tajemno

mapa stránek